„Šilelyje“ neliko vietos Lietuvos talentu vadintai pianistei
Anykštos redakcija
Turinį įkėlė
Prieš metus Anykščiuose įkurtas ir už Anykščių rajono biudžeto lėšas išlaikomas choras „Šilelis“ atsidūrė diskusijų epicentre. Choras kritikos sulaukė dėl menko matomumo, be to, suabejota, ar tikslinga choro darbuotojų etatams iš rajono biudžeto per metus skirti 62 tūkstančiai eurų.
Choro „Šilelis“ vadybininkas Julius Jakubėnas „Anykštai“ sakė, kad choras kurtas ne dėl asmeninės naudos, o dėl miesto kultūrinės vertės. Jis, kalbėdamas su portalo anyksta.lt redaktoriumi Robertu ALEKSIEJŪNU, netylančias kilusias diskusijas apie chorą „Šilelis“ vadina priešrinkiminiu Anykščių opozicijos karu.
Su G. Indriūnaite atsisveikinta,,tiesiog fantastiškai”
Choro „Šilelis“ vadybininkas J. Jakubėnas „Anykštai“ pasakojo, kad chore „Šilelis“ nuolat repetuoja 33 žmonės: „Dar du prisijungia, kai leidžia jų veiklos. Repetuojame du kartus per savaitę – pirmadieniais ir ketvirtadieniais. Choras turi 10 vyriškų balsų ir apie 20 moteriškų. Ansamblis subalansuotas“.
Su choru nuolat dirba du žmonės: choro vadovas – Arūnas Maliukas yra dirigentas. Studijavęs Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje (LMTA) choro dirigavimą ir Baroko operos dainavimą ir chormeisterė bei koncertmeisterė Medeinė Mickevičiūtė.
„Choro vadovas dirba 0,5 etato. Chormeisterė–koncertmeisterė – 0,9 etato. Vadybininkas – 0,5 etato. Iš viso ,,Šilelyje“– 1,9 etato“, – tęsė J. Jakubėnas.
Choro „Šilelis“ vadybininkas J. Jakubėnas sakė, kad anksčiau choro „Šilelis“ veikloje dalyvavo anykštėnė pianistė, Anykščių rajono tarybos nario, liberalo Kęstučio Indriūno dukra Guoda Indriūnaitė, kuri buvo viena iš šio choro kūrėjų bei koncertmeisterių, tačiau po kurio laiko priimtas sprendimas su ja atsisveikinti: „Čia visų pusių pritarimu. Kai kūrėme chorą, nežinojome, kaip viskas bus, o ilgainiui supratome, kad tą pačią funkciją gali atlikti M. Mickevičiūtė. Sumažinome šiek tiek ir net sutaupėme“, – kalbėjo J. Jakubėnas.
Pasiteiravus, kaip buvo renkamasi, kurią koncertmeisterę chore pasilikti, o su kuria atsisveikinti, choro „Šilelis“ vadybininkas J. Jakubėnas ėmė kalbėti apie M. Mickevičiūtę. M. Mickevičiūtė yra chormeisterė, baigusi bakalauro studijas – LMTA, o magistro studijas – Estijos Muzikos ir Teatro akademijoje.
„Ji yra profesionali muzikantė. Jos bakalauras ir magistras atitinka šios darbo vietos keliamus reikalavimus“, – sakė J. Jakubėnas.
Pasak pašnekovo, keliamus reikalavimus atitiko ir G. Indriūnaitė: „Tiesiog, turint omenyje bendrą miesto požiūrį į mūsų kolektyvą, mūsų sveiką protą, jeigu yra perteklinis žmogus, tiesiog… Ne tai, kad mes esame susipykę, tiesiog nereikėjo tokios specifikos paslaugos. Su G. Indriūnaite išsiskyrėme be jokių įsižeidimų, tiesiog fantastiškai. Ji buvo kolektyvo kūrimo narė ir iš jos lūpų išėjo siūlymas, kad kol kas startuoja kolektyvas ir jis nėra visiškai įsivažiavęs į pilną pajėgumą, nuolat atskirame pusetatyje dirbantis koncertmeisteris yra nebūtinas. Šiuo metu M. Mickevičiūtė atlieka abi funkcijas – ji yra ir chormeisterė, ir koncertmeisterė.“
Priminsime, kad pianistė G. Indriūnaitė baigė muzikos studijas Glazgo (Škotija, Didžioji Britanija) karališkojoje muzikos ir dramos akademijoje, įgijo muzikos bakalauro ir magistro išsilavinimą. Studijoms ji gavo dvi stipendijas, studijuodama koncertavo kaip solistė, akompaniatorė ir fortepijoninio dueto partnerė įvairiose Europos scenose (taip pat ir su žinoma pianiste Guoda Gedvilaite). Lietuvoje ir užsienyje pianistė yra pelniusi daugybę apdovanojimų. G. Indriūnaitė buvo pripažinta išskirtiniu Lietuvos talentu, ji tapo pirmąja anykštėne jaunąja pianiste, kuri sulaukė pasaulinio garso muzikos meistrų – Mstislavo Rostropovičiaus, Mūzos Rubackytės ir kitų – pakvietimo groti aukščiausio lygio scenose.
Choro „Šilelis“ vadybininkas J. Jakubėnas pasakojo, kad choras „Šilelis“ yra paruošęs dvi programas.
„Pirmoji programa buvo pristatyta pirmajame koncerte (2025 metų gegužę, – red. past.) ir vėliau papildoma – su ja pasirodėme dar keturiuose koncertuose. Per pirmuosius du su puse mėnesio choras surengė aštuonis koncertus.
Jau pasirodė Utenoje
Antroji – adventinė programa, – buvo atlikta Utenos rajone ir Anykščiuose. Anykščiuose susirinko rekordinis žmonių skaičius – tiek, kiek telpa erdvėje, net buvo stovinčių. Tai mums buvo labai stiprus įvertinimas“, – tęsė J. Jakubėnas.
Pasiteiravus, kaip reagavo į viešai nuskambėjusią kai kurių Anykščių rajono tarybos narių kritiką, kad choras „Šilelis“ yra mažai matomas, J. Jakubėnas kalbėjo: „Anykščių choras yra Anykščių žmonių choras. Kai kurie kritikuojantys patys yra dainuojantys žmonės, tačiau prie kolektyvo neprisijungia. Jei mylime savo kraštą, prisidėjimas prie kolektyvo būtų mažiausia, ką galima padaryti. Vieša kritika nėra blogai – ji verčia pasitempti. Tačiau nesutinku su teiginiu, kad choro veikla menka ar nematoma. Aštuonis koncertus aplankė daug žmonių. Atsiliepimai nesutampa su viešai reiškiama kritika. Kai kurių kritikų koncertuose net nesame matę.“
Mėgėjų choras, kuriam vadovauja profesionalai
Apie pernai chorui „Šilelis“ iš savivaldybės biudžeto skirtus 62 tūkst. eurų J. Jakubėnas kalbėjo: „Iš savivaldybės biudžeto skiriama suma apima 1,9 etato su visais mokesčiais. Pavertus metine suma ir padalinus per 12 mėnesių, tai yra natūralios darbo užmokesčio išlaidos. Choras – tai mėgėjų choras su profesionaliais vadovais. Choristams atlyginimai nemokami. Choras veikia prie Anykščių menų centro. Per šią įstaigą mokamas darbo užmokestis vadovams.“
Choro „Šilelis“ vadybininkas J. Jakubėnas aiškino, kad realiai choras išlaikomas iš sutaupytų kultūros sričiai skirtų pinigų.
„Per pastaruosius metus Anykščių kultūros centre neužimta režisieriaus vieta – vien iš šios neužimtos pozicijos sutaupyta suma galėtų išlaikyti chorą. Buvo ir kitų netekčių kultūros sektoriuje… Tai vieša informacija. Iš sutaupytų lėšų dalis skirta 1,9 etato finansavimui, o rezultatas – daugiau nei 30 žmonių kolektyvas, jau atstovavęs miestui įvairiuose renginiuose“, – kalbėjo J. Jakubėnas.

Rezultatai viršijo lūkesčius
Pašnekovas svarstė, kodėl choras „Šilelis“ vis kažkam užkliūna ir susilaukia neigiamų komentarų: „Manau, tai priešrinkiminis opozicinis karas. Argumentai apie tai, kad lėšas reikėjo skirti darželiams ar globos namams, nėra tikslūs – tai atskiros biudžeto eilutės. Vietoj viešų straipsnių ir atsakomųjų publikacijų apie chorą galime susitikti gyvai – kultūros centre, menų inkubatoriuje ar savivaldybėje ir šia tema pasikalbėti. Esame nedidelis miestas – 7 500 gyventojų. Skaudžiausia tai, kad profesionalų nuomone ne visada pasitikima. Choras kurtas ne dėl asmeninės naudos, o dėl miesto kultūrinės vertės“, – tęsė J. Jakubėnas.
,,Rezultatai jau viršijo pirminius lūkesčius“, – choro „Šilelis“ pasiekimais didžiavosi pašnekovas J. Jakubėnas, prieš keletą metų į Anykščių rajono tarybą kandidatavęs su visuomeniniu rinkimų komitetu „Kęstučio Tubio sąrašas „Anykščių krašto labui“.
Choro idėja – už uždarų durų
Priminsime, kad praėjusiais metais Anykščių rajono tarybos kolegijai choro idėja pristatyta už uždarų durų, o šią idėją paviešinęs Anykščių rajono tarybos narys, konservatorius Šarūnas Grigonis, pavadintas „neatsargiai“ pasielgusiu politiku. Choro idėjos autorius J. Jakubėnas taip pat kurį laiką nebuvo linkęs atskleisti, kas stos už naujojo choro vairo.
Choro „Šilelis“ kūrimo idėją ypač palaikė rajono meras Kęstutis Tubis, kuris ne vieną kartą lankėsi jo repeticijose ir, kaip skelbta, net kartu užtraukė bendrą dainą.
Iki šiol kiti mieste veikiantys ar veikę chorai apie tokius pinigus, kokie iš savivaldybės biudžeto skiriami metams, galėjo tik pasvajoti – pinigų savivaldybė nesurado net du kartus Dainų šventėse Anykščių kraštą atstovavusiam Anykščių meno mokyklos mokytojos, respublikinio akordeonistų festivalio organizatorės Ritos Uturytės suburtam chorui. Tik vargoninko atlyginimą iš Anykščių parapijos gavo su Anykščių šv. Mato bažnyčios choru „Salve Cantus“ garsinęs velionis Rimvydas Griauzdė.

Autorius: Robertas ALEKSIEJŪNAS
Kopijuoti, platinti ar skelbti šį turinį be autoriaus raštiško sutikimo draudžiama