MRF Turinio bankas MRF Turinio bankas
Prisijungti
Pagrindinis
Žiūrėti visus Video Audio Tekstas
Žiūrėti visus Video Audio Tekstas
Žiūrėti visus Video Audio Tekstas
Žiūrėti visus Video Audio Tekstas
Žiūrėti visus Video Audio Tekstas
Žiūrėti visus Video Audio Tekstas
Žiūrėti visus Video Audio Tekstas
Žiūrėti visus Video Audio Tekstas
Žiūrėti visus Video Audio Tekstas
Privatumo politika DUK
Regioninės žiniasklaidos projektai • 2026.03.25 10:26

Prie Laisvės paminklo degė laužai

Anykštos redakcija
Anykštos redakcija

Turinį įkėlė

Prie Laisvės paminklo degė laužai
Your browser does not support the audio element.

Anykštėnai sausio 13-ąją – Laisvės gynėjų dieną – vakarėjant tradiciškai rinkosi miesto centre prie Laisvės paminklo. Aikštėje degė laužai, susirinkusieji buvo vaišinami arbata.
Į sausio 13-osios aukų pagerbimo vakarą susirinko nemažas būrys anykštėnų, aplink paminklą žmonės rikiavosi keliomis eilėmis.

Kiek ilgiau nei pusvalandį trukusį renginį vedė Anykščių kultūros centro direktorės pavaduotoja Vilma Paulauskaitė.
Žodis buvo suteiktas visų trijų Anykščių miesto mokyklų – Jono Biliūno gimnazijos, Antano Vienuolio progimnazijos ir Antano Baranausko pagrindinės mokyklos – atstovams.
„Šiandien atmintimi sugrįžtame į 1991-ųjų metų sausio 13-ąją. Atmintis gyva, nes liudija. Mano kartos žmonėms tai išgyvenimai, atsiminimai, liudijimai. Prieš 35-erius metus, sausio 13-ąją, mes, anykštėnai, čia, A. Baranausko aikštėje, susirinkome, pasmerkėme okupaciją, pagerbėme žmones, kurie tą naktį, sausio 13-ąją, žuvo prie televizijos bokšto“, – kalbėjo J. Biliūno gimnazijos istorijos mokytojas Gintaras Ražanskas.
A. Vienuolio progimnazijos mokytoja Vilė Mikučionytė, 1991-ųjų sausio 13-ąją buvusi Vilniuje tarp parlamento gynėjų, dalijosi prisiminimais.
„Nuvažiavus pakerėjo žmonių ramybė, susikaupimas, degantys laužai, apžėlę vyrai, paprastai apsirengę. Moterys, vaikščiojančios, nešiojančios sumuštinius ir arbatą, besidalindamos dar likusiu namų gėriu“, – pasakojo mokytoja. V. Mikučionytė kalbėjo, kad jos drąsą turbūt įkvėpė auklėjimas katalikiška dvasia ir su ilgesiu Nepriklausomai Lietuvai. „Visiems jauniems žmonėms linkiu būti tais medžiais, kurie turi šaknis, jomis įsiskverbę į istoriją, į praeitį“, – prie Laisvės paminklo sakė mokytoja V. Mikučionytė.
Žodį anykštėnams tarė Anykščių rajono meras Kęstutis Tubis.
1991 metų sausio 13-osios naktį 14 žuvusiųjų prie Vilniaus televizijos bokšto atminimą anykštėnai pagerbė tylos minute.
Prie Laisvės paminklo buvo dainuojama „Balnokit broliai žirgus“, o renginys baigtas Lietuvos himnu.
Po renginio prie Laisvės paminklo žmonės keliavo į Anykščių šv. Mato bažnyčią, kur aukotos mišios.
Anykščių kultūros centro kino salėje, sausio 13-ąją, du kartus nemokamai rodytas Audronės Bielinienės ir Roberto Zamario filmas „Abipus vandenynų“, skirtas 35-erių metų sausio 13-osios įvykių sukakčiai.
Anykščių L. ir S. Didžiulių viešojoje bibliotekoje Laisvės gynėjų dienos išvakarėse, sausio 12-ąją, vyko Jono Ohmano filmo „Žalieji muškietininkai“ peržiūra, diskusija su Jonu Ohmanu ir bendrijos „Atgaja“ nariais, dalyvavusiais 1991 metų sausio įvykiuose – Kęstučiu Navicku, Dovile Gasiūnaite ir Sauliumi Pikšriu.

Autorius: Vidmantas ŠMIGELSKAS

Turinio šaltinis

Kopijuoti, platinti ar skelbti šį turinį be autoriaus raštiško sutikimo draudžiama

Panašūs įrašai

2026-03-26

Kultūros premija – kunigui Robertui Gedvydui Skrinskui: įvertinta atkakli kova už Šėtos krašto paveldą

Kultūros premija – kunigui Robertui Gedvydui Skrinskui: įvertinta atkakli kova už Šėtos krašto paveldą
2026-03-26

Baltistui Vincui (Konstantinui) Urbučiui – 100 metų

Baltistui Vincui (Konstantinui) Urbučiui – 100 metų
2026-03-26

Biržuvėnų dvaras – gyvas ir patrauklus kultūros objektas

Biržuvėnų dvaras – gyvas ir patrauklus kultūros objektas
2026-03-26

Buvusios studentės – apie mokslus Plinkšių dvare

Buvusios studentės – apie mokslus Plinkšių dvare
2026-03-26

„Vilties erdvės“ globotiniai į frontą išsiuntė jau pusę šimto tinklų

„Vilties erdvės“ globotiniai į frontą išsiuntė jau pusę šimto tinklų
Dalintis straipsniu
Prie Laisvės paminklo degė laužai